Най-добрите летни гуми: Тест на ADAC 2025

публикувана

Зимни гуми на Никулден, летни гуми на Гергьовден. Към тази стара максима се придържат заклетите автомобилисти. За да улесни избора им ADAC публикува своя годишен тест на летни гуми за 2025-а година. Този път на фокус е размер 225/40 R 18, който се налага в компактния клас и средния клас. Ето и четирите топ предложения за сезона.


Четирите най-добри летни гуми според ADAC


№1: Continental SportContact 7

Най-кратък спирачен път на мокро (28,4 м)

Отлично сцепление на сухо и мокро

Висока стабилност при завои

⚠️ Малко по-висока цена (207 лв, с ДДС)
 

№2: Bridgestone Potenza Sport

Отлично представяне на суха настилка

Кратък спирачен път (28,8 м)

Прецизно управление

⚠️ Малко по-бързо износване (50,500 км)
 

№3: Michelin Pilot Sport 5

Балансирано представяне при всякакви условия

Добра икономичност и ниско износване (56,400 км)

Отличен комфорт

⚠️ Висока цена (244 лв, с ДДС)
 

№4: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6

Добро поведение на мокро (29,5 м)

Отлично управление

Дълъг живот на гумите (50,800 км)

⚠️ Малко по-висок шум
 


Отличниците на ADAC


В челните места са „обичайните заподозрени“. Това са водещите производители Continental, Bridgestone, Michelin и Goodyear. Впечатляващото е, че за първи път два модела успяват да постигнат много висока оценка от 1,5 от гледна точка на показатели на поведението на пътя и сигурност. Разликата и предимството при Continental SportContact 7 идва от т.нар. екологичен компонент, който ADAC въведе неотдавна. Той съставлява 30% от крайната оценка и накланя везните в полза на германския производител.

И при двата модела гуми имат отлично представяне на сухи пътища. Те показват ефективно сцепление, дават възможност за прецизно управление и са абсолютно безопасни дори при критични маневри. Ситуацията е сходна и на мокри пътища. Оборудван с Conti и Bridgestone, тестовият автомобил на ADAC преминава трасето за управление на мокро почти без усилие.

При разглеждане на резултатите от теста на летни гуми ADAC 2025 е добре да имате предвид, че по-ниската оценка всъщност означава по-добър резултат. Така например на техническите тестове Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 и Michelin Pilot Sport 5 постигат резултат от 1,9. Което е с 4 десети повече от резултата на Continental и Bridgestone.

Според специалистите, французите всъщност са скритият победител в надпреварата. Причината е, че тяхната гума Michelin Pilot Sport 5 има най-добри екологични характеристики и е сред водачите по отношение на износване и пробег. Иначе казано, ако правите много километри, то Michelin е естественият избор за вас без всякакви компромисни.

вземи своя нов комплект летни гуми за повече сигурност и комфорт


Средна хубост

Изключителното в тазгодишния тест е, че общо 11 от 18-те тествани модела преминават през ситото на ADAC и са оценени като препоръчителни. В този списък влизат:

Falken Azenis FK520 

Добър баланс, но не най-добро представяне на мокро (30,5 м)

Vredestein Ultrac Pro 

Комфортна гума, но по-дълъг спирачен път (31,0 м)

Kumho Ecsta PS71

Добро поведение на мокро, но с по-слабо сцепление на сухо (30,2 м)

FIRESTONE FIREHAWK SPORT

Най-добро съотношение цена-качество

Dunlop Sport Maxx RT2

Среден спирачен път (31,5 м) и не най-дълъг живот


Всеки от тези модели е препоръчителен за монтаж и се представя прилично на сухо и на мокро. Най-добра техническа оценка след четворката победители са холандците с Vredestein Ultrac Pro. Гумата не успява да получи задоволителна оценка единствено на напречен аквапланинг, но основната загуба на рейтинг идва от екологичния компонент. Най-доброто съотношение цена/качество наблюдаваме при FIRESTONE FIREHAWK SPORT. Тя е поставена на трето място сред препоръчителните модели гуми, като големият й недостатък отново е екологичният компонент, както и леки слабости в поведението при аквапланинг. Цената от 162 лв. от e-gumi я превръща в неустоимо предложение.

Избягвайте тези гуми

Три от тестваните модели гуми се провалят на тестовете и не се препоръчват от ADAC.

❌ Doublecoin DC-100 – Опасно дълъг спирачен път на мокро (45,1 м)
❌ Norauto Prevensys 4 – Лошо сцепление на сухо
❌ Syron Premium Performance – Нестабилност в екстремни ситуации

Най-слаб от трите модела е този на китайския Doublecoin. Гумата показва изключително завиден резултат на износването. Причината обаче е в изключително твърдата каучукова смес. Резултатът е изключително дълъг спирачен път на мокър асфалт, както и много слабо сцепление. Твърдата препоръка на ADAC е да избягвате тези гуми.

Съветът на e-gumi

Ако искате най-висока безопасност, изберете една от топ 4 гумите. Ако търсите бюджетен вариант, средните модели може да са добър компромис, но винаги проверявайте резултатите за сцепление на мокро и спирачен път. ????

Важно е да имате предвид, че препоръките на ADAC се отнасят за конкретния размер гуми. Опитът от предходни тестове показва, че един и същи модел гуми, но с различен размер и монтиран на различен по големина автомобил, може да даде различни резултати.

Ако все пак се колебаете или имате въпроси за един или друг модел гуми, консултирайте се със специалист!

вземи своя нов комплект летни гуми за повече сигурност и комфорт

Сподели в